Особливості очищення та дезінфекції чистих приміщень
Дезінфекція чистих приміщень після якісного прибирання – це головне правило для медичних та фармацевтичних установ. Це досягається не лише за дотримання мікробіологічного контролю в системах опалення, вентиляції, кондиціювання, але також і за умови використання належних засобів очищення чистих приміщень та правильного інструктажу персоналу.
Як підтримувати чистоту у приміщенні?
Щоб зберегти чистоту в медичному або фармацевтичному закладі, необхідно дотримуватися простих правил. Прибирання та дезінфекція приміщень включає кілька простих принципів:
Якісне прибирання приміщення - запорука чистоти та безпеки
Дуже часто очищення приміщення можна переплутати з дезинфекцією. Під час очищення використовується миючий засіб. Що стосується дезінфекції, то дезінфікуючий засіб для прибирання приміщень використовується виключно після генерального прибирання.
Як правильно вибрати засіб для чищення?
Щоб якісно очистити приміщення, необхідно правильно підходити до вибору миючого засобу. Для цього варто дотримуватися таких ключових правил:
- Без утворення густої піни. Миючий засіб має бути нейтральним, а також не утворювати густий пінно-мильний розчин.
- Засіб для миття не повинен дезактивувати дезенфікат. Іншими словами, миючі та чистячі засоби повинні бути сумісними.
- Відповідність вимогам GMP. Для якісної дезінфекції приміщень здебільшого чергується використання двох різних за складом миючих засобів. Хоча це не є обов'язковою вимогою.
- Широкий діапазон дії. Для ефективного усунення патогенних мікроорганізмів, дезинфікуючий засіб повинен включати компоненти, які ефективно усувають грампозитивні і грамнегативні бактерії.
- Швидкість впливу кошти на прибирання виробничих приміщень. Даний показник прямо залежить від періоду контакту, який визначається часом, коли поверхня з нанесеним дезінфектором залишається вологою.
- Сумісність миючих та дезінфікуючих засобів. Це говорить про те, що залишки миючого складу не повинні заважати дезінфектор.
- Для використання дезінфікуючої рідини не потрібне дотримання спеціального температурного режиму. Даний склад повинен надавати ефективний вплив за нормальної температури експлуатації приміщення. Наприклад, якщо в лабораторії дотримується досить низька температура, до застосування дезінфектора на поверхні потрібно перевірити його ефективність при цьому температурному режимі.
- Безпека поверхні, що очищається. Вибір дезінфектора повинен ґрунтуватися на нейтральності складу. Це говорить про те, що після нанесення миючого на поверхню вона повинна залишатися непошкодженою. Якщо до складу дезінфікуючого засобу, що чистить, входить хлор або інші агресивні компоненти, перед прибиранням поверхню варто обробити спеціальним захисним складом.
- Вибираючи засіб для чищення зверніть увагу на те, що його склад не повинен нести небезпеки для життя і здоров'я людини. Ці норми регулюються законами охорони здоров'я.
- Зручність застосування. Варто віддавати перевагу тим засобам, які розфасовані у спеціальні одноразові ємності з розпилювачами. Це значно спростить їх використання, а також унеможливить контакт людини з дезінфікуючим складом.
Дезінфекція приміщень передбачає застосування найрізноманітніших дезінфекторів. Проти певних бактерій існує спеціально розроблений ряд складів різних типів. Для того щоб вплинути на клітину мікроорганізму, дезінфектор повинен перш за все знищити стінку клітини, мембрану цитоплазми і саму цитоплазму. Це важливо враховувати при виборі складу видалення спорицидних і неспорицидних мікробів. Склад засобів, що не окислюються, включає спирт, альдегіди, аморфні і фенольні сполуки. Що стосується окисних бактерицидів, до їх складу входять окислювачі, галогени, кислоти хлору та інші компоненти.
Тестування дезінфектора
Для знезараження медичних та фармацевтичних установ повинні використовуватися лише перевірені засоби для прибирання приміщень. Для цього передбачено європейські чи американські стандарти. Що стосується безпосередньо самого тестування, випробування проводяться виробниками або людьми, які використовуватимуть цей дезінфектор. Сам процес тестування не відрізняється складністю. Для того щоб перевірити дію складу, його достатньо нанести на оброблювану поверхню, залишити на певний час, після чого перевірити ефективність усунення патогенних мікробів.
Що впливає на ефективність дезінфекторів?
Очищення миючих засобів - процес, який має бути не лише швидким, а й ефективним. Для того, щоб правильно вибрати склад, необхідно звернути особливу увагу на фактори, які безпосередньо впливають на механізм його дії:
- Концентрація діючих речовин. Існує помилка, що більш розчини здатні вбивати набагато більше патогенних мікроорганізмів. Для будь-якого дезінфектора концентрація має бути оптимальною. Це залежить від складу очищувача та його призначення.
- Час дії. Цей період визначається індивідуально. Дезінфікуючому засобу необхідно достатньо часу, щоб зв'язатися з мікроорганізмами і знищити його клітинний склад. Цей період визначається індивідуально кожного складу. Деяким дезінфекторам необхідно всього кілька секунд, щоб знищити мікроби, тоді як нанесення інших складів на поверхню має бути тривалішим.
- Ефективність. Кожен окремий дезінфектор розрахований знищення тих чи інших бактерій. Чим більший цей список, тим ширший спектр дії складу. Також ефективність розчину залежить від того, спороцидний це дезінфектор чи ні.
- Дотримання температурного режиму та рівень pH. Кожен дезінфікуючий склад має оптимальну температуру та рівень рН для досягнення максимальної ефективності. Це говорить про те, якщо дані показники виходять за межі встановлених, це може негативно позначиться на дії дезінфектора.
Для якісної обробки поверхні крім спеціально призначеного дезінфектора потрібно використання спеціалізованих матеріалів. Неткані та безворсові серветки повинні забезпечувати рідини рівномірний розподіл. Важливо також відзначити, що для підлоги, стін та інших поверхонь серветки (мопи) повинні бути окремими. Також до того, як робити дезінфекцію приміщень, варто звернути увагу на наявність у матеріалів сертифікації.
Правильна методика
Якісне прибирання та дезінфекція приміщень передбачає такі основні етапи:
- Видалення великого сміття та пилу.
- Миття поверхні за допомогою миючого засобу, мопів, щітки або серветок.
- Після миття витримайте час для повного висихання поверхні.
- Нанесіть розчин для дезинфекції.
- Витримайте вологу поверхню до закінчення певного часу.
- Видаліть залишки дезінфектора водою або спеціальним розчином.
- Перевірка ефективності дії складу
Результат використання дезінфікуючого засобу – чистота поверхні та відсутність патогенних мікроорганізмів. Оцінити цей показник можна шляхом проведення тесту на стерильність. Для цього використовуються спеціальні індикатори чи тампони. У тому випадку, якщо результат тестування є незадовільним, проблема може полягати у складі дезінфектора, неправильного попереднього очищення поверхні або методики нанесення складу.
Висновок
Чистота медичних та фармацевтичних приміщень – це головне правило роботи таких установ. Важливу роль у цьому відіграє правильний вибір збирального інвентарю, сертифікованих матеріалів, миючого та дезінфікуючого засобу. Дотримуючись наведених вище рекомендацій, ви зможете не тільки якісно очистити підлогу, стіни та інші поверхні, але й забезпечити 100% їх захист від патогенних мікроорганізмів.